Elektrochemia jest działem chemii badającym zjawiska elektryczne zachodzące podczas reakcji chemicznych. Szczególne znaczenie praktyczne zdobyły ogniwa elektrochemiczne, które wykorzystują oddziaływania pomiędzy elektrolitem i elektrodami w nim zanurzonymi. Standardowo wyróżniamy elektrodę dodatnią(katodę) oraz elektrodę ujemną(anodę). Różnica potencjałów między nimi powoduje przepływ prądu w roztworze elektrolitu.
Jednym z najciekawszych zastosowań ogniw elektrochemicznych w przemyśle jest elektropolerowanie metali. Wykorzystywane są tu różnice w potencjale standardowym różnych pierwiastków metalicznych. Materiał poddawany obróbce połączony jest z elektrodą ujemną, czyli anodą. Przepływ prądu powoduje rozpuszczenie znajdujących się na powierzchni niepożądanych związków, w efekcie prowadząc do jej wygładzenia. Zachodząca w tym samym czasie pasywacja zapobiega korozji i zwiększa trwałość mechaniczną.
Wizualnie polerowany metal staje się gładki i błyszczący. Jednocześnie zachowany zostaje kształt i wszystkie detale przedmiotu poddawanego obróbce.